Latest Results

Sunday 12th and 19th August 2018

Blincoe Cup

1st Lady Captain Viv Bithell 72 +72 = 144

2nd Joanne Dean 71 + 75 = 146

3rd Carol Platt 79 + 86 = 165

Sunday 19th August 2018

John Gilbert Masters

1st Ray Forder 69

2nd Paul Highton 70

3rd Graham Buckley 71 cpo

Sterling Vase 

Saturday 18th August 2018 

Better Ball Medal

1st Place  Peter Jackson and Johnny Storey            59

2nd Place Les Greenwood and Dave Schofield        60   

3rd Place Paul Highton and Matt Powell                   61 cpo

Sunday 12th August 2018

Stewards Cup 5th Round

1st Bill Rees 41pts

2nd Ray Forder 38pts

3rd Martin Harrison 35pts

Saturday 11th August 2018

Betterball Stableford

1st Matt Hayes and Stephen Holt 49pts

2nd Mr Captain and Jim Henderson 47pts

3rd Steve Handley and Barry Lowe 46pts 

Ambrose Scramble – Saturday 4th August 2018

1st Place

Andrew Harrison and Martin Harrison                    48pts

CPO

2nd Place    

Jim Henderson and Arthur Sanderson                    48pts     

3rd Place

Graham Buckley and Steve Holt                               47pts

CPO

Congratulations to Graham Buckley for his hole in one on the 17th !!

Tuesday 31st July 2018

Seniors Millennium Shield

1st Peter Butterworth and Peter Jackson 46pts

2nd Keith Roberts and Brian Yates 45 pts cpo

3rd Tony Bamford and Allan Turner 45pts

Saturday 28th July 2018

Presidents Final Combined Score

1st Carl Powell 70 + 68 = 138

2nd Tommy Rogers (Mr Captain) 68 + 71 = 139

3rd Ray Forder 71 + 70 = 141

Best am Score Mark Hilditch 69 gross – net 63
Best pm Score out of the first three – Oliver Hayman 69

Nearest Pin AM on 11 – Steve Moody
Nearest Pin PM on 11 – Steve Handley

 

Sunday 22nd July 2018

Tigers Cup

1st Phil Lowthian 62

2nd Mark Barry 69

3rd Barry Lowe 70

Intermediates Cup

1st Phil Robinson 67

2nd Dennis Davenport 68

3rd Dave Foster 70 

Single Stableford

1st Joanne Dean 37pts

2nd Lady Captain Viv Bithell 33pts

3rd Doreen Hallam 31pts

Saturday 21st July 2018

Alex Roger Trophy

Division One

1st Mark Barry 64

2nd Don Powell 66 cpo

3rd Arthur Sanderson 66

Division Two

1st Mike Kershaw 67 cpo

2nd Dave Wilkinson 67 3rd

Dave Foster 68 cpo

Division Three

1st Dave Chappell 62 cpo (Overall Winner)

2nd Gavin Gillespie 62

3rd Jason Bamford 64

Congratulations to Dave Chappell for winning the Alex Roger for the 2nd year running. It must have felt like déjà vu for Dave Last year his 81 was 40 out ,41 back. This year it was 41 out 40 back ! He also won a Ted Baker shirt for the best combined score with the British Open. Dave was paired up with Rory McIlroy.

Sunday 15th July 2018

Lady Captains Final

1st Sam Lindsay 67+67 = 134

2nd Joanne Dean 70+68 =138

3rd Belinda Barry 78+69= 147

Saturday 14th July 2018

Division One

1st Johnny Hayman 64

2nd Matt Hayes 65

3rd Arthur Sanderson 68 cpo

Division Two

1st Adam Shepherd 63

2nd Brent Greaves 67

3rd Steve Leonard 68

Division Three

1st Ian Hargrave 63

2nd Ian Cropper 64

3rd Kevin Griffiths 65 cpo

Friday 13th July 2018

Dunham Forest Last 16

Romiley 6.5 Tunshill 0.5 (see club news for a report).

Saturday 7th July 2018

Sanderson Trophy

1st Ian Cropper and Martin Harrison 49pts

2nd Dave Chappell and Tim Coulman 48pts

3rd Kevin Griffiths and Carl Powell 47pts

Sunday 1st July 2018

Pro Am

1st David Shacklady Chris Ainley Dave Ainley Brian Yates 119pts

2nd Ryan O’Neill Brett Appleyard Les Greenwood Stephen Holt 117pts

3rd Colin Maroney Mark Barry Mick Cocker Ryan Hopley 108pts

Best Professional

Ryan O’Neill 68

Saturday 30th June 2018

Captains 3rd Qualifier

Division One

1st Steve Davies 66 cpo

2nd Mark Smyth 66 

3rd Ryan Clough 67

Division Two

1st Brett Appleyard 66 cpo

2nd Stephen Holt 66

3rd Tim Rowell 68

Division Three

1st Ion Greenwood 66 cpo

2nd Mike Smith 66

3rd Les Greenwood 67

Friday 29th June 2018

Past Captains Invitation Day

1st Arthur Sanderson Gavin Ogden Phil Robinson 79pts

2nd Tommy Rogers Tom Hill Rick Holmes 78pts

3rd Ian Cropper Brent Greaves Don Powell 76pts

Sunday 24th June 2018

Centenary Plate

1st Sam Lindsay 78

2nd Doreen Hallam 81 cpo  

Stewards Cup 3rd Round

1st Ian Gemmell 42

2nd Mark Barry 41

3rd Arthur Sanderson 40 cpo 

Saturday 23rd June 2018

Presidents 3rd Qualifier

Division One

1st Mark Hilditch 65 

2nd Tom Tomkins 66

3rd Mark Barry 67 cpo

Division Two

1st Steve Shaw 65

2nd Tony Bamford 66

3rd Matt Powell 67 cpo 

Division Three

1st Terry Taylor 61

2nd Ion Greenwood 66

3rd Ian Cropper 67

Two’s paid £7

Sunday 17th June 2018

Dunham Forest 2nd Round

Leyland 3 Tunshill 4 (see “news”)

Single Stableford

1st Lady Captain 40pts

2nd Karen McCormick 39pts

Saturday 16th June 2018

Centenary Plate

Division One

1st Carl Powell 65 (Overall winner)

2nd Geoff Williams 68

3rd Steve Astin 69 cpo

Division Two 

1st Tom Cheetham 69 cpo

2nd Ray Forder 69

3rd John Rothera 73

Division Three 

1st Bill Rees 68

2nd Geoff Severn 69

3rd Chris Lomas 70

There were 15 twos paying £6 each 

Friday 15th June 2018

Captains Trip Whitefield Golf Club

1st Steve Astin  Andy Lamb Steve Leonard Matt Powell 94pts

2nd Rick Holmes Nick McCarroll John Thompson Steve Thompson 91pts cpo

3rd Paul Highton Noel Madden Keith Roberts Mike Smith 91pts

Sunday 10th June 2018 (see “news”)

Ida Johnson Mixed Greensomes

1st Karen McCormick and Martin Harrison 66.8 cpo

2nd Karen Lindsay and Graham Buckley 66.8

3rd Lady Captain and Mr Captain Viv Bithell and Tommy Rogers 67

Saturday 9th June 2018

Blincoe Cup Captains Qualifier 2nd Round

Division One

1st Steve Davies 65 (Overall Winner)

2nd Stephen Forster 67 cpo

3rd Geoff Williams 67

Division Two

1st Steve Webster 68

2nd Steve Moody 68 cpo

3rd Steve Thompson 69 cpo

Division Three

1st Ion Greenwood 65

2nd Graham Sykes 66

3rd Mr Captain Tommy Rogers 68

Two’s paid £7

Tunshill Beer Festival

Friday 1st June 2018

Four Man Team

1st Guy Woodcock Peter Birch Derek Sylvester Tony Hicks 93pts

2nd Mr Captain Tommy Rogers Peter Butterworth Steve Moody Brian Yates 91pts cpo

3rd Chris Ainley Steve Astin Brent Greaves Andy Lamb 91pts

Nearest Pin 13th Harry Williams

Nearest Pin 17th Gary Gardner

Saturday 2nd June

Phoenix Trophy Aggregate Stableford

1st Kevin Griffiths (42) and Derek Kitchen (42) 84pts

2nd Mark Barry (39) and Tom Cheetham (42)  81pts cpo

3rd Paul Gratton (42) and Geoff Severn (39) 81pts

Divisional Winners

Division One

Joe Graziano 42pts

Division Two

Mick Wild 44pts cpo

Division Three

Kevin Griffiths 42pts cpo

Sunday 3rd June 2018

Open Pairs Betterball Stableford

1st Terry Taylor and Jit Thaker 47pts cpo

2nd Mark Leah and John Phillips 47pts

3rd Mark Barry and Alfie Hunt 46pts cpo 

Nearest Pin

11th Simon George

17th Lady Captain Viv Bithell

Sunday 27th May 2018

Mary Pickles

1st Mia Coetzee Page 68

2nd Karen McCormick 70

3rd Helen Sanderson 76

Saturday 26th May 2018

Presidents 2nd Round Qualifier

Division One

1st Graham Buckley 68

2nd Don Powell 69

3rd Phil Robinson 70

Division Two

1st Matt Powell 70 cpo

2nd Dave Schofield 70

3rd Stephen Holt 71

Division Three 

1st Geoff Holt 68

2nd Steve Handley 69

3rd Paul Westerman 70

Sunday 20th May 2018

Tunshill 5 Withington 2

An outstanding win for Tunshill against a very good Withington side.

Congratulations to the team of Martin Baker, Graham Buckley, Gary Gardner, Fiz Ahmed, Paul Highton and Arthur Sanderson.  Special mention for Arthur who stepped in at very late notice and won his match.

Best of luck in the next round guys at Leyland